یوبایک|فروشگاه آنلاین دوچرخه و لوازم دوچرخه سواری

فریم دوچرخه چیست

فریم دوچرخه چیست؟ نحوه انتخاب فریم مناسب

چه اطلاعاتی در مورد فریم دوچرخه دارید؟ اگر یک دوچرخه به شما بدهیم، می‌توانید بگویید از چه جنسی ساخته شده است؟ ممکن است بخواهید دوچرخه را بردارید تا متوجه شوید که چقدر سنگین است. می‌توانید روی سطح بدنه ضربه بزنید و به صداهای آن گوش دهید یا نگاهی دقیق‌تر به نوع رنگ و اتصالات بدنه بیندازید و حدس درستی بزنید. در این مطلب از فروشگاه بزرگ دوچرخه یوبایک، به شما آموزش می‌دهیم چگونه بهترین فریم دوچرخه را برای خود انتخاب کنید.

انواع فریم دوچرخه

تنه، فریم، قاب یا بدنه دوچرخه چیست؟

فریم یا Frame، بدنه قسمت اصلی دوچرخه (مانند ستون فقرات دوچرخه) است که چرخ‌ها و سایر اجزای دوچرخه بر بر روی آن نصب می‌شود. طراحی جدید فرم بدنه برای دوچرخه‌ها بر اساس ایمنی بیشتر دوچرخه است که از دو مثلث تشکیل شده است: مثلث اصلی و یک جفت مثلث در عقب.

انواع فریم دوچرخه شامل موارد زیر می‌باشد:

  • فریم از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده
  • فریم از نظر هندسه و سایز
  • فریم از نظر شکل و فرم

بعضی سازندگان فریم، اغلب فریم و دوشاخ را با هم به عنوان یک مجموعه تولید می‌کردند. فریم‌ها باید محکم، سخت و سبک باشند که این کار را با ترکیب مواد در فرم‌های مختلف انجام می‌دهند.

اگر با جزئیات بررسی کنیم، مثلث جلوی فریم از:

  • لوله نگه‌دارنده زین در تنه
  • لوله بالایی تنه
  • و لوله زیرین تنه تشکیل شده است.

گاهی اوقات، لوله پیشانی تنه و کاسه دوشاخ را نیز شامل می‌شود، بنابراین یک مثلث کامل نیست؛ اما لوله پیشانی معمولا نسبتا کوتاه است، بنابراین فرم قسمت جلو به مثلث نزدیک است. این قسمت مثلث جلویی از طریق لوله نگهدارنده زین، توپی تنه را به بدنه دوچرخه متصل می‌کند و از طریق کاسه دوشاخ، دوشاخ جلو را نگه می دارد. یک جفت مثلث عقب شامل لوله نگهدارنده زین، پایه نگهدارنده زین و پایه زیر زنجیر است. به تصویر پایین دقت کنید.

نحوه انتخاب فریم دوچرخه

این فریم‌های مثلثی در طول بیش از یک قرن تکامل یافته و هر اندازه فریم چندین دفعه اصلاح و دوباره طراحی و تنظیم شده است. در نتیجه، فریم‌های کنونی، کامل‌ترین طراحی فریم تاکنون هستند که این روزها استفاده می‌شوند. با این حال، به این معنی نیست که آن را آخرین فریم بدانیم، چون هر روز در حال اصلاح و پیشرفت می‌باشند. برای برخی کاربردها و سبک‌های دوچرخه سواری، بدنه متقاطع هنوز قابل استفاده است و هنوز قطعی مشخص نشده است که برای بعضی سبک‌ها مانند دوچرخه آفرود و دانهیل، فرم مثلث فریم چقدر مناسب است.

انتخاب فریم دوچرخه

چگونه بهترین فریم دوچرخه را انتخاب کنیم؟

هر جنس بدنه دوچرخه ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد که بر هزینه، راحتی، وزن، سختی، استحکام و مقاومت و دوام دوچرخه تأثیر می‌گذارد. میلیون‌ها تنه دوچرخه هر سال تولید می‌شوند که از موادی مانند آلومینیوم، فولاد و تیتانیوم یا ترکیبی از این مواد ساخته شده‌اند. دوچرخه‌های زیادی هم از فیبر و الیاف کربن ساخته می‌شوند. در ادامه نکات مهم درباره انتخاب فریم دوچرخه را باهم بررسی می‌کنیم:

۱. وزن: دوچرخه شما باید به اندازه کافی استحکام داشته باشد و بتواند شما و هر بار اضافی که قصد حمل آن را دارید به شکل کیف، خورجین و … را به‌راحتی حمل کند. هر جنس فریم، دارای استحکام متفاوت، میزان مقاومت متفاوت در برابر ضربه و نقاط ضعف متفاوت خواهد بود، اما همیشه بین وزن و مقاومت دوچرخه، ارتباط وجود دارد. نکته دیگری از وزن که باید در نظر بگیرید این است که داشتن یک دوچرخه سبک وزن چقدر برای شما مهم است.

۲. هدف از خرید دوچرخه: اگر قصد دارید مسابقه دهید، جنس بدنه دوچرخه سفت و سخت با وزن سبک انتخاب ایده آلی است که نوع جنس فریم را محدود می‌کند. برعکس، اگر در حال سفر یا برنامه‌ریزی یک سفر ماجراجویی دوچرخه سواری هستید که به ساعت‌های طولانی نشستن بر زین و توانایی حمل وسایل نیاز دارد، مقاومت بالای بدنه دوچرخه در اولویت است و باز هم انتخاب نوع جنس بدنه را محدود می‌کند.

۳. منطقه‌ دوچرخه سواری: منطقه زندگی می‌تواند بر نوع جنس بدنه دوچرخه شما تأثیر بگذارد، فریمی که از جنس فولاد باشد، در آب و هوای مرطوب زنگ می‌زند. فریم از جنس آلومینیوم با توجه به شرایط رطوبت می‌تواند انتخاب بهتری باشد در حالی که تا حدی ویژگی‌های مشابه فولاد را دارد.

۴. مدت زمان استفاده از دوچرخه:  همه جنس موادی که برای بدنه دوچرخه استفاده می‌شوند،  به مرور زمان دچار تنش و شکست می‌شوند اما برخی سریع‌تر از بقیه. اگر از فولاد مراقبت نشود زنگ می‌زند اما در دراز مدت از آلومینیوم بادوام‌تر است. فریم‌های فیبر کربن و تیتانیوم دارای مقاومت و ماندگاری بالایی هستند.

۵. بودجه شما: بودجه اغلب بزرگ‌ترین عامل در انتخاب دوچرخه و جنس بدنه آن است.

نتیجه مطلب

همانطور که ذکر شد، قاب یا بدنه یا فریم دوچرخه از ویژگی‌های تعیین‌کننده در انتخاب دوچرخه است و به عنوان قلب و ستون فقرات دوچرخه از آن یاد می‌شود. با توجه به متفاوت و متنوع بودن جنس فریم‌های دوچرخه، شما با توجه به معیارهای ذکر شده در مقاله، باید فریم مناسب خود را انتخاب کنید. امیدواریم از این مقاله فروشگاه دوچرخه یوبایک، بیش‌ترین بهره را برده باشید.

فریم دوچرخه چیست؟ نحوه انتخاب فریم مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *